Het college ziet geen aanleiding om de aangevraagde omgevingsvergunning voor de brasserie, vergaderruimtes en aangepaste stal aan de Hoenwaardseweg 17 te weigeren. Dat blijkt uit antwoorden op vragen van Algemeen Belang, GroenLinks-PvdA en het CDA over het plan. Ook inwoners zijn in de pen geklommen.
Naar aanleiding van vragen van Algemeen Belang stelt het college dat de bouwwerkzaamheden aan de Hoenwaardseweg 17 vrijwel afgerond waren, toen bleek dat het project op onderdelen afweek van de verleende vergunning. Een bouwstop werd daarom niet meer zinvol geacht. De aanvraag is vervolgens beoordeeld alsof de werkzaamheden nog niet waren uitgevoerd.
De gemeente benadrukt dat de brasserie een ondergeschikte nevenactiviteit blijft van het agrarische bedrijf en niet zelfstandig mag worden geëxploiteerd.
Parkeren moet volledig op eigen terrein plaatsvinden en ook toekomstige exploitanten moeten zich aan de vergunningsvoorwaarden houden.
De provincie Gelderland ziet daarnaast geen negatieve gevolgen voor natuurgebieden of weidevogels. De gemeente houdt toezicht op de naleving van de vergunning en bij grotere evenementen is een aparte evenementenvergunning vereist.
GroenLinks-PvdA
Op vragen van GroenLinks-PvdA kwamen de volgende antwoorden. De stikstofberekening voor het plan aan de Hoenwaardseweg is beoordeeld door zowel de provincie Gelderland als de omgevingsdienst. Beide instanties zien geen belemmeringen voor het verlenen van de omgevingsvergunning.
Lichthinder is niet meegenomen in de beoordeling, omdat het gebied volgens de provinciale Omgevingsvisie niet is aangewezen als gebied met de kernkwaliteit ‘donkerte’. Geluid is wel onderzocht en de initiatiefnemer moet daarbij voldoen aan de geldende regels uit de Omgevingswet en het omgevingsplan.
Voor eventuele reclame-uitingen, zoals vlaggen of andere zichtbare objecten, is een aparte vergunning nodig. De is gemeente verantwoordelijk voor reclame en de omgevingsdienst houdt toezicht houdt op de meeste technische milieuaspecten, waaronder geluid
Voor de benodigde drank- en horecavergunning moeten nog aanvullende documenten worden aangeleverd. Ook is een terrasvergunning aangevraagd, die wordt meegenomen in de beoordeling van de vergunning op grond van de Alcoholwet.
CDA
Het CDA legde het college de volgende vraag voor: ‘Wij hebben begrepen dat de ruimtelijke onderbouwing met betrekking tot het parkeren en verkeer intern is getoetst. Wij missen hierover een beoordeling op verkeer, parkeren en ruimtelijke effecten in de concept-omgevingsvergunning. Op welke wijze heeft deze toetsing plaatsgevonden en hoe is de kruising van de Hoenwaardseweg naar onder andere de Nieuweweg daarbij betrokken?’
Uit het antwoord blijkt, dat de gemeentelijke verkeersdeskundige de plannen op 6 november 2025 positief beoordeeld. Volgens de deskundige is de parkeerbalans op orde en is het positief dat ook rekening is gehouden met fietsers. Daarnaast voldoet het plan aan de geldende parkeernormen. Ook de verwachte verkeersgroei levert volgens de verkeersdeskundige geen merkbare extra belasting op voor de omliggende wegen, waardoor de verkeerssituatie als acceptabel wordt beschouwd.
Of alle vragen nu beantwoord zijn om tot een afgewogen beslissing te komen, zal maandagavond 1 juni tijdens de raadsvergadering duidelijk worden.
De stukken te lezen op de informatiepagina van de Gemeente Hattem: https://raad.hattem.nl/Reports/Item/017d73f9-748d-4d72-9047-c4db87fd0370
Brieven inwoners
Een van de Hattemers vraagt de gemeenteraad om bij de vergunningverlening voor Hoenwaardseweg 17 extra aandacht te besteden aan de verkeersveiligheid. Vooral de veiligheid van fietsers, voetgangers en automobilisten op de kruising met omliggende wegen baart zorgen. Volgens de briefschrijver is niet duidelijk of er specifiek onderzoek is gedaan naar de gevolgen voor het verkeer. En, zegt weer een andere schrijver, de Hoewaardseweg is sinds de aanleg nooit verbreed maar wel drukker geworden. Een Hattemer maakt zich zorgen om het Natura2000-gebied en vraag aan de raad een besluit te nemen voor ‘de gehele gemeenschap’.
Een andere schrijver is positief over de combinatie van natuurontwikkeling, recreatie en de nieuwe brasserie. ‘Iedereen praat over innovatie etc. maar weinigen hebben de durf, of staan er voor open.’ De schrijver spreekt de hoop uit dat mensen straks stops kunnen maken om van onder andere de weidevogels te genieten waardoor er meer draagvlak zal ontstaan voor natuurontwikkeling.



