Jeugd niet de dupe van (onverwachtse) effecten bezuiniging

De Kinderboekenweek duurt in Hattem nog even voort, al zit het avontuur niet meer in de kinderboeken. De politiek schrijft haar eigen verhaal: ‘In het kader van de ombuigingen 2025 en volgende jaren is er bezuinigd op het cultuuronderwijs. Naar nu blijkt heeft dat in de praktijk tot een aantal ongewenste effecten geleid. Indieners van de motie willen dat in 2026 repareren, omdat zij cultuuronderwijs op scholen en het bezoeken van culturele instellingen en cultureel erfgoed als musea, Dijkpoort en bibliotheek belangrijk vinden. Een en ander dient inhoudelijk en financieel nader te worden uitgezocht. Vandaar het verzoek aan het college om de raad uiterlijk bij de voorjaarsnota 2026 over de mogelijkheden te informeren.’ Dit is de onderbouwing van de motie die door de ChristenUnie, het CDA, HattemCentraal, D66 en PvdA/GL is ingediend op 10 november tijdens de begrotings-raadsvergadering én aangenomen.

Aanleiding was onder andere dat de Hattemse schoolkinderen anders dan andere jaren, en anders dan de schoolkinderen van omliggende gemeenten, dit jaar niet konden deelnemen aan de Kinderboekenweek-theatervoorstellingen, vanwege de bezuinigingen op cultuureducatie van Cultuurplein Noord Veluwe.

Belang cultuuronderwijs
Genoemde politieke partijen benadrukken het belang van cultuuronderwijs voor de ontwikkeling van kinderen en jongeren. ‘Hattem beschikt over waardevolle culturele instellingen, bijvoorbeeld het Voerman Stadsmuseum Hattem, Anton Pieck Museum, het Bakkerijmuseum, Molen De Fortuin en de Dijkpoort.’ De basisschoolleerlingen bezochten deze instellingen en namen ook deel aan Kinderboekenweek-voorstellingen, georganiseerd door het Cultuurplein. Door eerdere bezuinigingen is de inzet voor cultuuronderwijs sterk verminderd (van 0,4 naar 0,1 fte), waardoor onduidelijk is wat nog wordt gerealiseerd en hoe de samenwerking tussen scholen, culturele instellingen en de gemeente wordt geborgd.

Garantie
De raad vraagt het college om te onderzoeken hoe de jaarlijkse culturele activiteiten voor jongeren kunnen worden gegarandeerd en hoe een duurzame samenwerking tussen onderwijs, culturele organisaties en gemeente kan worden georganiseerd. Er wordt gevraagd in beeld te brengen of dit binnen het huidige budget past, en zo niet, aan te geven hoeveel extra geld nodig is en te bekijken welke subsidieregelingen en fondsen kunnen worden ingezet om cultuuronderwijs te versterken.
Tijdens de voorjaarsnota van 2026 zal duidelijk worden of dit boek gesloten kan worden.

 

Laat een reactie achter

Plaats alstublieft uw reactie
Vul je naam in