Schrijnend en verdrietig: ‘Soms is er geen geld voor een fiets’



September. De scholen beginnen weer en de organisatie die daar alles van weet is Stichting Leergeld. Deze organisatie, die volledig op vrijwilligers draait, doet belangrijk werk en heeft als nobele doelstelling dat alle kinderen volwaardig kunnen participeren in de maatschappij. Degene die ons alles over dit belangrijke werk kan vertellen is Andries Jans, sinds twaalf jaar werkzaam bij Stichting Leergeld, waarvan de laatste tweeënhalfjaar als coördinator van Stichting Leergeld Hattem: ‘We zijn met vijf vrijwilligers actief in Hattem. We hebben twee intermediairs: die zitten met mensen thuis aan de keukentafel en kijken waar we de kinderen het best kunnen helpen. Dan een administratieve kracht, die doet de administratie, zij controleert onder andere de ingekomen facturen voordat die naar de penningmeester gaan. En we hebben twee coördinatoren, zij regelen het algehele contact. We werken onder meer samen met de gemeente en met landelijke goede doelen. Daarnaast met alle sportverenigingen in Hattem en met lokale instellingen, onder andere Stichting de Fontein, de Lions Club Hattem, Vluchtelingencontact Hattem en Stichting Welzijn Hattem. We werken ook zeker samen met lokale ondernemers, fietsenmakers bijvoorbeeld’, vertelt Jans na twaalf jaar nog even gepassioneerd. Die fietsenmakers, maar eigenlijk al de verschillende schakels in dit verhaal, blijken goud te zijn.

Alle kinderen mogen meedoen, want nu meedoen is straks meetellen
Stichting Leergeld Hattem is onderdeel van Stichting Leergeld Nederland. Er zijn 113 Leergeld Stichtingen in Nederland, Stichting Leergeld Hattem valt samen met Leergeld Epe en Leergeld Heerde onder Stichting Leergeld Noord Veluwe. Stichting Leergeld komt op voor de belangen van kinderen die in armoede opgroeien. ‘Armoede is een breed begrip’ zegt Jans, ‘wij helpen kinderen die om financiële redenen niet mee kunnen doen aan activiteiten die voor andere kinderen normaal zijn. De slogan van Stichting Leergeld Nederland is: Alle kinderen mogen meedoen, want nu meedoen is straks meetellen. Voor kinderen op de basisschool betaalt Stichting Leergeld de zwemlessen. Verder willen wij graag dat alle kinderen mee kunnen doen aan sport en cultuur, passend bij de leeftijd. Dus daarvoor betalen wij de contributies en materialen die nodig zijn.’

‘We hebben niet eens een goede fiets’
Jans heeft een duidelijke motivatie voor dit werk: ‘Twaalf jaar geleden zag ik een artikel voorbij komen over Stichting Leergeld en het werk sprak mij enorm aan. Ik heb altijd gewerkt in de financiële sector dus ik weet waar dit over gaat. En ik vind het heel belangrijk dat alle kinderen kunnen participeren. Ik wil voorkomen, en dat willen wij allemaal, dat kinderen in een sociaal isolement terechtkomen of dat er sociale uitsluiting plaatsvindt.’ De armoede-intensiteit in Nederland is op dit moment zeer hoog en de mate van armoede is toegenomen, onder meer onder werkenden en zelfstandig ondernemers, dit meldde NOS Nieuws in juli van dit jaar. Ook Jans merkt deze ernst: ‘Schrijnende situaties die met regelmaat voorkomen zijn die waarin een kind naar het voortgezet onderwijs in Zwolle moet – want Hattem heeft geen voortgezet onderwijs – en dat zo’n vader of moeder zegt: “Ja maar hoe moet dat dan? Want we hebben niet eens een goede fiets.” Dat is natuurlijk wel een hele verdrietige zaak, als een kind niet naar school kan omdat er geen fiets is.’ En dan hebben we het dus niet over een elektrische fiets of een fatbike. Nee, gewoon een degelijke tweedehands fiets waar kinderen met een grote rugzak op de IJsselbrug mee over kunnen. Dat is dus waar die fietsenmakers goud zijn.

Glimmende ogen
Daarnaast wordt ook voorzien in of geholpen met de aanschaf van een voor school noodzakelijke iPad of laptop die aan bepaalde voorwaarden voldoet, een goede rugtas, rekenmachine, boeken, enz.
Jans zelf krijgt vooral een glimlach als Stichting Leergeld Hattem de zomertasjes mag uitdelen die met de inzet van onder meer Stichting de Fontein en lokale ondernemers zijn samengesteld. ‘Het is natuurlijk geweldig als je die kinderen aan de deur zo’n tasje kunt geven en je ziet die glimmende ogen en je weet dat ze daar blij mee zijn.’ Jans wil bescheiden nog benadrukken dat Stichting Leergeld Hattem niet zonder al deze andere groothartige schakels kan.

Aanmelden
Donaties zijn altijd welkom bij de organisatie. En aanmelden voor hulp kunnen mensen zelf doen via de website van Stichting Leergeld Noord-Veluwe, of direct per mail: leergeldhattem@gmail.com

Dit artikel is geschreven door Anjana Gort. Zij werkt sinds 1 augustus bij RTV Hattem als nieuwsredacteur/journalist. Op 4 oktober gaat ze ook starten bij het radioprogramma Hattem Actueel.

Laat een reactie achter

Plaats alstublieft uw reactie
Vul je naam in